Spoločenská etiketa nakupovania darčekov

Kúpiť darček niekedy vôbec nie je až také jednoduché. Problémové bývajú začiatky vzťahu, či formálne oslavy s vedením, kedy chcete urobiť radosť a zároveň sa vyhnúť nepríjemnej situácii. Pri takýchto príležitostiach je preto lepšie ak, ovládate spoločenskú etiketu. Mohlo by Vám to pomôcť vyhnúť sa zbytočným trápnym situáciám. Práve z dôvodu pomôcť Vám nezahanbiť sa výberom nevhodného darčeka, som sa dnes rozhodla priniesť na svetlo sveta tento článok. Pri výbere darčeka je určite dôležitá cena. Dávajte si vždy pozor na úmernú výšku hodnoty daru. Dar by nemal byť príliš drahý, mohol by zaskočiť samotného obdarovaného, ktorý by sa mohol cítiť príliš zaviazaný, ako aj ostatných prítomných na oslave, ktoré by tak drahý dar priniesť nemohli. Hlavnou témou oslavy by mal byť oslávenec, nie premrštená cena Vášho daru (www.tostapanetop.com).

Darček, ktorý kúpite by mal zaujať už obalom. Je spoločenský neprípustné na formálnu oslavu priniesť nezabalený dar. Dajte si preto záležať nie len na výbere daru, ale aj na prípadnom zabalení. Snažte sa byť originálny. Používajte vizitky, najmä ak sa jedná o veľké oslavy a svadby. Obdarovaný by mal vedieť, kto je jeho darcom. Pri formálnych príležitostiach voľte formálnejšie dary tostiera professionale, kúpiť môžete sadu pier, rôzne formy darčekových košov, či fľašu vina alebo whisky. Nevhodnými darmi pri formálnych príležitostiach sú príliš osobné dary. Za osobné dary sa však nepovažujú kytice, tie sú vhodné aj pri formálnych príležitostiach. Ale aj tu platia určité pravidlá. Ženám by kytice mal odovzdávať muž, mužom naopak žena. Pri výbere kytice mužovi by sme mali zvoliť menej romantickú alternatívu kvetín, či dokonca v dnešnej dobe sú aj možné druhy kytíc z ovocia, zo syra, z cigariet, ale aj z rôznych druhov údenín. Pri kyticiach si treba ale dávať pozor aby ste ju nedarovali v ochrannom papieri, v ktorom ste ju kúpili. Iné je to v prípade celofánu, zdobeného papiera, ktorý je súčasťou kytice. Ak ste sa rozhodli darovať kvietok v kvetináči, môžete tak urobiť, ale vhodnou príležitosťou pre takýto typ daru je prípadná kolaudácia priateľovho nového bytu.

Osobné dary sú však vhodné pri príležitosti osláv výročia medzi partnermi, či narodenín Vašich blízkych. Ale aj tu treba byť obozretný a originálny. Prípadná hádka kvôli darčeku na výročie je určite niečo, čomu sa chcete vyhnúť. Dôležité pri kúpe darčeka na výročie, či oslavu narodenín je pozerať sa na partnerove túžby, záujmy a osobu ako takú. Vhodnosť darčeka pre Vami blízke osoby sa ale určite vyberá jednoduchšie, ako je to na prípadne formálne udalosti, ktorých sa musíte zúčastniť. Spoločenskou udalosťou, na ktorú zaručene budete potrebovať dar, je svadba. Dnešné svadby a samotný svadobný pár nám to ale často uľahčujú. Na pozvánky totiž to sami formou básničky napíšu, že ako dar si želajú peniaze. Tým sa Vaša situácia uľahčuje, a nad kúpou daru si teda nemusíte lámať hlavu. Ak však predsa niečo chcete doniesť, buďte originálny. Najdôležitejšie však pri nakupovaní daru je určite vyberať ho so srdcom. Ak predsa vyberiete dar z lásky pre potešenie, Vaša snaha bude do daru určite pretavená. Nič nie je dôležitejšie ako to, že Vaším úmyslom bolo obdarovaného potešiť.