Pobaltské štáty

Do značnej miery zabudnuté, Estónsko, Lotyšsko a Litva sa dožili nezávislosti od Sovietskeho bloku v roku 1991. Vzhľadom k tomu, že poslali komunizmus k vode, začalo ich ekonomické bohatstvo stúpať, a všetky tri krajinami neskôr aj vstúpili do Európskej únie centro de planchado v najbližších rokoch.

Vklinené medzi Rusko a Baltské more, hraničia s ruským Kaliningradom, Bieloruskom a Poľskom. Od Estónska na severe až po Litvu na juhu, sa rozprestierajú často husto zalesnené pozemky, ktoré sú nedotknuté a riedko osídlené. Všetky tri krajiny však majú historické hlavné mestá, folklórne tradície, ktoré prežili stáročia cudzieho útlaku a zvyky a kuchyne tvarované zvláštnou zmesou nemeckého, ruského a poľského vplyvu.
Estónsko má takmer 1500 ostrovov a ostrovčekov, a jeho pobrežie je veľmi divoké. Prírodné bohatstvo Lotyšska prispieva aj k jeho pomenovaniu ako Pobaltská Riviéra. Jazerá na juhu sú plné žiariacich kusov jantáru. Cestovný ruch je veľmi dôležitý pre pobaltské krajiny.

Vzhľadom k tomu, že ich poloha je geograficky výhodná sú veľmi dobrých cieľom pre turistov. Lotyšsko a Estónsko majú spoločnú históriu, Litva má však trochu ušľachtilejšie korene. V stredoveku, sa po jej území tiahla na juh až k Čiernemu moru Jantárová cesta a nachádzalo sa tu mnoho poľsko-litovských spoločenstiev v 16. storočí.

Ak keď majú tieto tri štáty mnoho spoločného, hovoria rôznymi jazykmi. Estónčina je ugrofínsky jazyk plný samohlások a podľa mnohých súperí s talianskym jazykom o titul najkrajšieho jazyka v Európe. Lotyši a Litovčania, ktorí sú potomkami starých baltských kmeňov, hovoria dnešnou obdobou starovekých indoeurópskych jazykov. Tento jazyk sa dokonca podoba indickému Sanskritu.

Estónci sú veľmi tvrdohlaví, lojálni, majú neobvykle dobrý spev a odmietaví k ich pobaltským susedom. Lotyši sú rovnako hudobní, ale bezstarostní, zhovorčiví a notoricky nerozhodní. V porovnaní s ostatnými krajanmi sú Litovčania horkokrvní, poetickí, romantickí, a veľmi prírodne založení. Ale už nech sú obyvatelia akýkoľvek, sú veľmi prívetiví a stále ochotní pomôcť, aj keď nemusia hovoriť Vašou rečou.

Počas posledných desiatich rokov, krajiny prijali západné koncepty a tie ich priviedli k parlamentnej demokracii a dnes sú orientované na služby cestovného ruchu v plnej sile. Estónsko má dokonca tú česť byť prvou bývalou komunistickou krajinou, ktorá vyhrala Euro Vision Song Contest. Možno ešte dôležitejšie je pre návštevníka vedieť, že pobaltské hlavné mestá Tallinn, Riga a Vilnius získali povesť živých miest s mnohými kaviarňami, štýlovými hotelmi, butikmi a bistrami. Náklady mnohých služieb, vrátane hotelov a prenájmu automobilu sú porovnateľné s cenami vo väčšine európskych krajín.

Choďte na návštevu v júni, ak chcete zažiť na vlastné oči biele noci. Mesto Tallinn je naskrz moderné vo výzore, ale je tiež jedným z najlepšie zachovaných stredovekých miest na svete, s oranžovou hradnou vežou a pastelovými domami. Riga je tiež pekná, ale hlavné silné stránky mesta sú pestrý nočný život a ohromujúce koncentrácie secesných budov. Nedávno oslavovalo 800 http://www.expertosenplanchado.com. výročie založenia a nesie prezývku Paríž severu. Vilnius je jediné vnútrozemské hlavné mesto a leží na sútoku dvoch riek. Má mnoho okrovo sfarbených domov a extravagantné barokové stavby. Z Rigy si môžete spraviť výlet do stredovekej zrúcaniny hradu Sigulda, z 18. storočia alebo sa môžete pozrieť na židovský pamätník na Salaspils, kde obrie sochy pripomínajú tisíce zavraždených židov nacistami.