Ako ušetriť pri nakupovaní

Mnoho z nás si potrebuje ochrániť svoj už bez tak malý rozpočet a okresať svoje výdavky. Dnes si preberieme zopár zaručených trikov, ktoré Vám pomôžu nejaké tie eurá ušetriť. Zaručená rada, ktorá naozaj platí a ušetrí Vám z rozpočtu je, že by ste si mali pásať nákupné zoznamy. A pozor, nepíšte si len zoznam na jeden konkrétny nákup, ktorý chcete práve urobiť, ale napíšte si zoznam mesačný. Ak si zapíšete, čo všetko na ten mesiac potrebujete, zistíte koľko peňazí miniete. Rovnako si môžete napísať aj stručný zoznam na nutné výdavky po celý rok. Neobávajte sa, nezaberie Vám to veľa času. Do obchodu si okrem zoznamu zaručene vezmite len určité množstvo peňazí. To Vás prinúti nemíňať a nekupovať zbytočnosti. Nekupovať zbytočnosti Vás zaiste núti aj hlad. Určite sa Vám veľa krát stalo, že ste išli do obchodu hladný. Priznajme si medzi nami koľko hlúposti človek kúpil a potom v domácnosti povyhadzoval mejor impresora laser multifuncion.

V obchode zaručene nakupujte len sezónne ovocie a zeleninu. Okrem toho, že ovocie a zelenina býva sezóne lacnejšia, býva často aj chutnejšia. Rozmýšľajte v receptoch a teda rozplánujte si čo budete variť napríklad celý týždeň. Z toho vyplýva jedzte doma. Je oveľa lepšie ak si z obchodu domov prinesiete potraviny, ktoré môžete zužitkovať varením, ako keď si nakúpite len potraviny, tzv., suché. Ako sú rohlíky, šunky, majonézové šaláty, či tresky. Varte na niekoľko dní. A mrazte prípadne potraviny a jedlo, ktoré sa dajú zamraziť. Ušetriť sa dá samozrejme nie len na nákupoch potravín, ale aj na nákupoch oblečenia. Je jasné, že ak si zadovážite nadčasové kúsky, budete spokojnejší, pretože sa v nich budete lepšie cítiť a aj v nich budete lepšie vyzerať a hlavne ušetríte nejaké tie eurá navyše. Radšej sa vyhnite tým pádom módnym výstrelkom a sezónnym kúskom, ktoré ako už názvu napovedá využijete len na jednu sezónu. Kupujte si spolu kombinovateľné kúsky. Nakupujte v predajniach z druhej ruky, v bazároch a vo výpredajoch. Ozrejmite si či je nutné si oblečenie zadovážiť a teda, či ho skutočne potrebujete, alebo ho len chcete. Obmedzte všeobecne množstvo nákupov na minimum, až kým sa Vaša situácia nestabilizuje a nezlepší.

Vyhnite sa zbytočným spoločenským akciám, na ktorých by ste museli znovu zas len míňať peniaze. Občas je nutné ospravedlniť sa aj z prípadných narodeninových osláv. Ak sa túžite kultúrne vyžiť kúpte si knihu v antikvariáte, či vo výpredaji kníh. Nebojte sa aj to Vás poteší. Ak chvíľu vydržíte v úspornom režime, znovu sa Vám začne dariť a budete si môcť aj vy trochu vyhodiť z kopýtka. Ak ste v štádiu, že máte naozaj málo peňazí a veľmi úzky rozpočet, určite sa viac nezadlžujte impresora laser color. Nič nie je horšie, ako keď sa dostane do finančnej tiesne a chcete si pomôcť finančne prilepšiť spotrebným úverom, kreditkou alebo niečím podobným. Stojte pri zemi a ak si chcete finančne prilepšiť nezostáva Vám nič iné, ako si zaobstarať brigádu, prácu na doma, alebo nejakú dohodu. Aj keď sa nebude jednať o dlhodobú prácu, bude to lepšie ako nič. A ešte posledná rada na záver. Nikdy neprestávajte veriť, že sa Vám znovu začne dariť.